Zacznij Marzyć

Zacznij marzyć!

Dlaczego?

Zanim to wyjaśnię, zastanów się, co czujesz, oraz jakie pierwsze myśli przychodzą, kiedy słyszysz słowo “marzenia”?

“Marzenia są tylko dla dzieci”.

“Marzenia się nie spełniają”.

“Nie warto marzyć”.

“Marzenia to tylko marzenia”.

To przykład najczęstszych myśli, które mogą pojawić się jako pierwsze. Czasami przychodzi po prostu smutek niespełnionych pragnień oraz braku wiary w życie, radość i szczęście.

Ale musisz wiedzieć, że:

To tylko program, przekonania, które zostały przekazane, zapisane w pamięci komórkowej organizmu, zapisane w ciele i umyśle, i które najczęściej pochodzą z dzieciństwa.

Są ludzie, którzy spełniają swoje marzenia, którym większość rzeczy przychodzi bardzo łatwo. O takich ludziach można pomyśleć, że mają w życiu szczęście… lecz to szczęście to tylko ich obraz, ich emocje, ich myśli na tematy dotyczące życia. Tylko tym się różnimy. Nie ma czegoś takiego jak “szczęście” czy “pech” to tylko iluzja umysłu, który potrzebuje sobie wytłumaczyć daną rzeczywistość, aby było choć trochę łatwiej przetrwać.

Czym jest ten obraz, czym są przekonania?

Przekonania to subiektywne opinie w temacie otaczającej nas rzeczywistości (dosłownie), przekazywane z pokolenia na pokolenie. To cała paleta wierzeń na temat całego świata, wartości, pieniędzy, miłości, pracy, ludzi, samego siebie i każdej sytuacji oraz interakcji w jaką wchodzisz (pamiętajmy, że: “według wiary naszej nam się dzieje” – o tym również mówi nauka o rzeczywistości kwantowej).

Przekonania wpływają na jakość doświadczeń, tworzą w nieświadomy sposób obraz Twojej rzeczywistości. To fundament życia. Wiele z nich ma początek w dzieciństwie, a znaczenia to za co Cię krytykowano, a za co chwalono, dlaczego Cię nagradzali oraz karali, i jak w domu mówiono o pieniądzach, ludziach, życiu, itd. oraz jaki obraz rzeczywistości, jak i obraz o Tobie był Ci przekazywany.

Samo uświadomienie sobie swoich przekonań, własnego obrazu rzeczywistości wiele potrafi uzdrowić i zmienić. To jest pierwszy i podstawowy krok do każdej zmiany. Pomóc mogą pytania typu:

“Co ja myślę w tym temacie?”

“Co ja czuję?”

“Czy to jest moje?”

“Czy się z tym zgadzam?”

“Czy uważam, że to aby na pewno całkowita i jedyna prawda?”

Dlatego warto być swoim obserwatorem wewnętrznym, wtedy wzrasta samoświadomość. Dzięki temu można wiele zauważyć oraz uwolnić, zmienić. Można też popracować ze swoim genogramem, aby zobaczyć zależności, schematy, przekonania przekazywane w rodzinie.

Pamiętaj, podstawą wszystkiego jest Twoja opinia oraz odczucia, jakie się za tym kryją.

To, co jeszcze może przeszkadzać w tworzeniu oraz urzeczywistnianiu marzeń, prócz Twoich przekonań, to:

krytyka siebie oraz innych

obgadywanie

zbytnie narzekanie

brak wybaczenia sobie oraz innym

oglądanie wiadomości oraz programów tv

słuchanie narzekania

przebywanie wśród osób, które wykazują powyższe cechy

porównywanie się

negatywny dialog wewnętrzny

poranki i wieczory, w których masz zajętą głowę problemami i tym co może nie wyjść

nadmierne oczekiwanie i brak cierpliwości

brak świadomości w temacie swoim oraz życia

brak szerszej perspektywy, opieranie się tylko na własnych poglądach

Czyli wszystko to, co tworzy w Tobie wewnętrzny opór, niezgodę itp.

Nie da się myśleć i tworzyć w tym samym momencie dwóch rzeczy. Dlatego to wybór życia, życie jest procesem i Twoim wyborem.

Dobrze. Przejdźmy teraz do tego, dlaczego warto marzyć:

– pobudza wyobraźnię,

– pobudza kreatywność,

– przyciąga najlepsze rozwiązania,

– podnosi odporność,

– dzięki marzeniom poznajesz siebie,

– uczysz się stawiać cele,

– wzrasta Twoje poczucie własnej wartości, pewność siebie,

– uczysz się asertywności oraz stawiania granic,

– masz wewnętrzną motywację,

– marzenia dodają energii, tworzą wizję i cele,

– marzenia wpływają na nawyki oraz determinację,

– dbają o lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne,

– jesteś przykładem dla dziecka – ono weźmie to, co sama masz,

– marzenia przyciągają zbiegi okoliczności, ludzi oraz zdarzenia pomagające je realizować/urzeczywistniać (zdarzenia, również te: nie zawsze miłe, lecz czasami coś musi się skończyć, aby zrobić miejsce na nowe, lepsze. My, ludzie, patrzymy z małej perspektywy, życie, Stwórca widzi więcej. Potrzeba w tym wszystkim być uważną i świadomie odpowiadać na to, co przychodzi. Automatyczne reagowanie na zdarzenia są zapisane w naszej emocjonalności, lecz mogą przeszkadzać w drodze do marzeń).

W rozwoju osobistym jest kilka sposobów na pracę z marzeniami. Jeden to tworzenie mapy marzeń poprzez zdjęcia, wycinki z gazet, napisy. Tworzy się rodzaj tablicy, którą wiesza się w najbardziej widocznym miejscu w domu. Ten sposób bardzo fajnie rezonuje z pracą nad wizją swojej przyszłości oraz oczywiście rozwojem osobistym. Terapie różnego rodzaju również wchodzą w rozwój, ważne, aby pamiętać że terapia nie załatwi wszystkiego, czego oczekujesz od życia. Życie składa się z różnych elementów, które mają wpływ na siebie nawzajem, dlatego podejście holistyczne jest jedyną najlepsza drogą.

A jakie są Twoje automatyzmy?

Co Ci przekazano?

W co wierzysz?

Jakie są Twoje marzenia?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top