Można czy nie można narzekać?
Narzekanie – można czy nie można narzekać?
Podobno polski naród uchodzi za bardziej narzekający niż inne narody. Coś w tym musi być, kiedy przysłuchasz się rozmowom innych ludzi, w autobusie, rodzinie, dostrzeżesz wiązanki słów krążące wokół opinii, oceny w postaci negatywnych zwrotów. Często również można mieć wrażenie prześcigania się w tym ,,kto ma gorzej” oraz ,,kogo bardziej boli”.
Badania naukowe pokazują bardzo wyraźnie – narzekanie niszczy strukturę mózgu, zarówno narzekającego jak i słuchającego. Obumierają neurony, a to niesie szereg poważnych konsekwencji. Prócz tego narzekanie podnosi poziom stresu.
Podczas narzekania ciało, układ nerwowy reaguje w adekwatny sposób do tego, co mówisz i myślisz oraz z kim przebywasz, czego słuchasz – ZAWSZE.
Mózg nie rozróżnia prawdy od fikcji, wszystko, co wypowiadasz lub o czym myślisz uznaje za prawdę. Ciało odczuwa każdą myśl i każde słowo oraz reaguje zgodnie z myślą czy wypowiedzianym słowem.
Zrób mały test, myśl przez chwile o cytrynie, o jej smaku, o tym, że trzymasz ją w ustach. Jak reaguje ciało? To teraz stań prosto, weź głęboki wdech i wydech, bądź uwagą w ciele. Pomyśl o jakiejś przykrej dla Ciebie sytuacji. Myśl o niej, a uwagą pozostań w swoim ciele. Zwróć uwagę na to, jak się zachowuje, być może klatka piersiowa się zamyka, zaczynasz się garbić i kulić, być może czujesz ucisk w gardle lub żołądku lub coś jeszcze innego. Teraz zacznij myśleć o przeżytej radości w swoim życiu. Jak zachowuje się ciało? Co czujesz? Zwróć uwagę, jak się czujesz również przy niektórych osobach ze swojego otoczenia.
Te krótkie testy pokazują wyraźnie, jak bardzo duże znaczenie ma to, o czym myślimy, mówimy i z kim przebywamy. Nawet jeśli nie znasz się na strukturze mózgu i jego znaczeniu. Nawet jeśli nie znasz się na układzie nerwowym.
Słowa posiadają pole elektromagnetyczne napędzane emocjami. Japoński naukowiec Masaru Emoto robił eksperymenty z wodą i słowami. Udowodnił, że woda potrafi odzwierciedlić stan emocjonalny, myśli i słowa człowieka. Podczas doświadczeń wysyłano słowa, lub zapisywano na kartkach. Po zamrożeniu okazało się, że kryształki wody ukształtowały się w zupełnie różne formy. Podobne badania były przeprowadzane z owocami oraz roślinami.
Teraz pomyśl co się dzieje z ciałem i życiem człowieka, który ciągle rozpamiętuje trudne sytuacje, trzyma w sobie zazdrość, zawiść czy brak wybaczenia lub poczucie winy…
Każdego dnia wybieramy jakąś jakość własnego życia. Każdego dnia, w każdej chwili dokonujemy jakiegoś wyboru, który buduje jakąś przyszłość.
To co mówisz, o czym myślisz to również fizyka kwantowa, to tworzenie rzeczywistości. I nie musisz się na tym znać, czy w to wierzyć, dla nauki naprawdę nie ma to znaczenia. Ważne chociaż abyś zrozumiała jedno – Twój mózg będzie dostrzegał w życiu więcej takich rzeczy na które zwracasz uwagę najczęściej. Dlaczego? Bo to jego funkcja, bo tak jest zbudowany.
Dlatego coraz więcej mówi się o praktykowaniu wdzięczności czy afirmacjach.
Jest pewien haczyk w tym wszystkim. Czasami bywa tak, że potrzebujemy ponarzekać, aby uwolnić napięcie. I owszem można to robić również na inne sposoby, np. joga, oddech, medytacja, trening. Czasami jednak możesz poczuć potrzebę narzekania i to jest ok. Kiedy zafiksujemy się w pozytywnym myśleniu na siłę, możemy nie zauważyć, kiedy odpychamy swoje prawdziwe emocje i wtedy już tylko czekać na ,,wybuch”.
Jeśli potrzebujesz ponarzekać, zrób to świadomie i z ustawionym zegarkiem na 5 min. Zadbaj również o siebie holistycznie.
Przyzwyczaj swój mózg do zauważania dobrych, miłych rzeczy, praktykuj wdzięczność, życzliwość, afirmacje, pozytywne obrazy, słuchaj odpowiedniej muzyki (ma wpływ na ciało, duszę i umysł). Zauważaj swoje i innych sukcesy, nawet te małe, doceniaj siebie i innych oraz przebywaj wśród wspierających Cię ludzi.
Pamiętaj, że ze względu na fale mózgowe najważniejszym czasem dla Ciebie, Twojego ciała jest wieczór oraz poranek. Pamiętaj również o tym, że w każdym Twoim TERAZ budujesz swoje życie długoterminowo.