Odpuszczanie i zarządzanie obowiązkami to sztuka, która z czasem staje się łatwiejsza. Jest niezbędna, jeśli chcesz poczuć więcej przestrzeni i zrobić miejsce na odpoczynek.
Pierwszym krokiem jest świadome patrzenie na własne funkcjonowanie. Daje to możliwość zdystansowania się, lepszego zarządzania emocjami i myślami, a także odciąża układ nerwowy od nadmiaru stresu. Świadome zauważanie swoich zachowań i wzorców pozwala je przepracować i zmienić.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd biorą się wzorce i jak zadbać o układ nerwowy, polecam artykuł ‘’Jak pozwalać sobie odpoczywać oraz nie nakładać na siebie zbyt wielu obowiązków”.
Dotychczasowe funkcjonowanie zapisane jest nawet na najstarszych gałęziach układu nerwowego. Oznacza to że, potrzeba czasu, świadomości i konsekwencji, aby wgrać nowy program. Ta świadomość sama w sobie dodaje motywacji i pozwala odpuszczać ponieważ mówi, że wszystko jest możliwe i zależy od naszego zaangażowania.
Zastanów się nad słowem „powinnam”. Co Twoim zdaniem „powinnaś” i czyje to zdanie? Czy to naprawdę Twoja prawda? Czy to jest życiową prawdą? Zobaczenie tego i uwolnienie się ‘’powinności’’ jest kluczowe, aby dać sobie prawo do życia po swojemu.
Umysł, aby pozostać w starych schematach i uniknąć nowego zrobi wszystko. Dlatego gdy podejmujesz się zmian, możesz doświadczać trudnych myśli i emocji, a nawet zbiegów okoliczności, które będą wytrącać cię z działania. Nie poddawaj się jednak i powracaj do swojej wizji.
Twoje myśli są warunkowane schematami, przekonaniami i stanem Twojego organizmu. Kiedy Twoje ciało jest zmęczone, a Ty niewyspana, mogą pojawiać się różne niewspierające myśli. Może aktywować się wewnętrzny krytyk i sabotażysta, co osłabia budowanie wizji siebie i może wytrącić Cię z dążenia do celu. Podobnie dzieje się, gdy spożywasz przetworzoną żywność lub większą ilość węglowodanów. Aktywuje się wtedy mózg gadzi, odpowiedzialny za reakcję walki i ucieczki, a płat czołowy jest zablokowany. To właśnie płat czołowy odpowiada za tożsamość, spokój, kreatywność i jasność myślenia. To kluczowe informacje pomocne podczas zmian, jak odpuszczanie i zarządzanie obowiązkami.
Co robić w trudnych momentach?
Zastanów się i zapytaj siebie oraz swojego ciała, czego Ci brakuje? Snu, odpoczynku, ruchu, odżywiania, a może zadbania o swoje granice? Czy ten krytyk to głos z dzieciństwa, może ktoś bliski? Jeśli nie radzisz sobie z wewnętrznym krytykiem czy emocjami, rozważ terapię. To też jest OK.
Uwalniaj emocje, dbaj o układ nerwowy, pracuj z oddechem. Stosuj samoobserwację, aby nie wchodzić w trudne myśli.
Samoobserwacja i samoświadomość pozwalają nie wchodzić w stan emocjonalny. Podwyższanie świadomości, czyli nauka o ciele, umyśle, myślach i rzeczywistości, daje spokój i pozwala dokonywać właściwych wyborów. Zaspokaja to również jedną z potrzeb umysłu – orientację. Umysł, który rozumie, jest spokojniejszy. Natomiast praca z oddechem pozwala uwolnić emocje i ukoić układ nerwowy oraz powrócić do siebie.
Zarządzanie sobą w czasie i stawianie priorytetów jest ważne. Równie ważne jest zrozumienie, że czasem czegoś nie zrobisz. Rzeczywistość czasem pokaże Ci coś innego, czasem coś nie wyjdzie – to normalne. Widocznie na dany moment jest dla Ciebie lepsze coś innego.
Rozwój osobisty i duchowy pomagają w budowaniu wizji siebie. Narzędzia takie jak mapa marzeń, medytacja ciszy, praca z wewnętrzną motywacją, wizualizacje, afirmacje i akceptacja (akceptacja to brak wewnętrznego oporu i chaosu, nie – zgoda) – są bardzo pomocne. Najlepszy czas do budowania nowego „JA” to poranki i wieczory, ze względu na odpowiednie fale mózgowe, najbardziej podatne na zmiany.
Technika „dlaczego” i „po co” stworzona przez Simona Sineka to kolejne potężne narzędzie. Znalezienie głębokiej, wewnętrznej motywacji pozwala na głębsze połączenie z tym, co naprawdę ważne, prowadząc do bardziej świadomych decyzji i życia zgodnego z wartościami.
Najważniejsze to robić małe kroki i uświadomić sobie, że dotychczasowe funkcjonowanie uzależniło ciało i umysł, teraz potrzebne są czas, cierpliwość i małe kroki aby zbudować Nowe.
Wizja i wyobrażanie sobie siebie postępującej w dany sposób przyczynia się do wyrobienia nowych ścieżek neurologicznych w mózgu, a tym samym zmiany zachowania.
Inne artykuły o podobnym temacie:
‘’Zrozumienie Siebie i Swoich Potrzeb: Klucz do Spokoju i Sukcesu.’’
‘’Sztuka Odpuszczania: Jak Nauczyć Się Dbać o Siebie bez Wyrzutów Sumienia.’’