Jeśli miewasz wyrzuty sumienia podczas odpoczynku, ten artykuł jest dla Ciebie.
Wyrzuty sumienia wynikają z braku zrozumienia siebie i otaczającej Cię rzeczywistości. Mózg ma dwie naturalne potrzeby, które musimy zaspokajać, aby utrzymać zdrowie psychiczne: stymulację oraz orientację. Ta druga potrzeba jest szczególnie interesująca, ponieważ zaspokajamy ją poprzez podnoszenie świadomości oraz naukę o różnych aspektach życia, rzeczywistości i nas samych. Gdy Twój umysł lepiej rozumie siebie i otoczenie, sytucje, staje się spokojniejszy, a Ty odczuwasz większy spokój.
Ciekawym faktem jest, również to, że w pniu mózgu znajduje się twór siatkowaty, który filtruje informacje w zależności od tego, na co zwracasz uwagę, jakie są Twoje wartości oraz co jest dla Ciebie ważne. Oznacza to, że dostrzegasz, doświadczasz i przyciągasz do swojego życia te rzeczy, na które najczęściej zwracasz uwagę, odczuwasz oraz to jak działasz.
Jeśli rozumiesz rzeczywistość, znasz siebie i potrafisz zarządzać swoimi myślami oraz emocjami, będziesz potrafiła odpoczywać bez wyrzutów sumienia. Jest to klucz do wewnętrznego spokoju.
Ważne jest także, aby praktykować życie poprzez zadawanie pytań, zamiast skupiać się na problemach. Można to robić samodzielnie lub z pomocą osoby, która zada odpowiednie pytania, pomagając przejść przez dany problem. Zawodowo zajmuje się tym coach. Coaching często kojarzy się z motywującymi słowami, ale prawdziwy coach opiera swoją pracę na zadawaniu kluczowych pytań, aby pomóc klientowi samodzielnie znaleźć najlepsze rozwiązania i wizje.
Pomocne jest również pisanie o swoich sukcesach, praca z wewnętrznym dzieckiem oraz tworzenie listy rzeczy, które sprawiają Ci radość i dodają energii. Zrozumienie siebie jest kluczowe, dlatego warto rozważyć testy, takie jak motywatory wewnętrzne lub talenty Gallupa.
Polecam książkę „Potęga kiedy” autorstwa Dr. Michaela Breusa. Ta książka pomaga zrozumieć, jak nasz organizm jest zaprogramowany do wykonywania określonych czynności w optymalnym czasie, co jest kluczowe w zarządzaniu swoim dniem i wydajnością. Dr Breus, specjalista od snu, dzieli ludzi na cztery chronotypy (niedźwiedzie, wilki, delfiny i lwy) i wyjaśnia, jak maksymalizować produktywność i samopoczucie w zależności od chronotypu.
Inną niezwykle przydatną techniką jest technika Pomodoro autorstwa Francesco Cirillo. Opiera się ona na podziale pracy na 25-minutowe sesje, zwane „pomodoros”, przerywane krótkimi, 5-minutowymi przerwami. Po czterech sesjach następuje dłuższa, 15-30 minutowa przerwa. Technika ta pozwala utrzymać wysoki poziom koncentracji i efektywności, jednocześnie zapobiegając wypaleniu. Aby skutecznie z niej korzystać, potrzeba jedynie odrobiny samodyscypliny i zrozumienia, że przerwy są tak samo ważne jak praca. Każda, nawet najmniejsza przerwa, jest cenna dla układu nerwowego — może to być kilka świadomych oddechów lub krótkie rozciąganie ciała.
Pytania takie jak „Co zrobiłaby najlepsza wersja mnie?” lub „Co powiedziałaby miłość?” to niezbędne elementy codziennego życia, które pomagają w budowaniu lepszej wersji siebie. Natomiast pytania typu „Kim jestem?”, „Co teraz czuję?”, „Co lubię?” – pomagają w poznaniu i zrozumieniu siebie oraz swoich potrzeb.
Buduj relację ze sobą, prowadząc wewnętrzny dialog jak z najlepszą przyjaciółką, pracuj z wewnętrznym dzieckiem. To kolejne bardzo ważne, pomocne aspekty.
Pamiętaj, że wszystko jest procesem i wymaga czasu. Dzięki temu wszystkiemu zbudujesz lepsze „tu i teraz”, a także swoją lepszą przyszłość i lepszą przyszłość swoich dzieci przekazując narzędzia i dając przykład.
Ważna jest również praca z ciałem, uwalnianie emocji. Natomiast wykorzystanie wiedzy z epigenetyki, fizyki kwantowej i neuronauki daje niesamowitą wiedzę o ciele człowieka i otaczającej nas rzeczywistości.
Budowanie nowej wizji siebie to proces pełen samoświadomości, pracy nad sobą i uwalniania się od starych schematów. Pozwala nam to kreować życie, jakiego pragniemy, rozumieć swoje potrzeby i siebie oraz jest kluczem do spokoju i sukcesów.
Inne artykuły o podobnym temacie:
‘’Odpuszczanie i Zarządzanie Obowiązkami. Budowanie Nowej Wizji Siebie.’’
‘’Jak pozwalać sobie odpoczywać oraz nie nakładać na siebie zbyt wiele obowiązków.”
‘’Sztuka Odpuszczania: Jak Nauczyć Się Dbać o Siebie bez Wyrzutów Sumienia.’’
Artykuł znajduje się również na stronie ikobiece.pl