Czym jest motywacja?

Motywacja to powód działania. O motywacji mówimy wtedy, gdy są powody, by działać. Im bardziej ekscytujący powód do działania tym silniejsza motywacja. Powód musi dotyczyć Ciebie. Do zrzucenia wagi powodem może być sukienka, chęć lepszego samopoczucia, ładny wygląd, lecz wszystko to może okazać się za słabe!! Poszukaj głębokich wewnętrznych intencji. Intencja wyzwala w nas określone emocje. Od intencji, z którą dbamy o siebie, chodzimy do pracy, wstajemy rano, ćwiczymy, odpoczywamy — zależy emocjonalna jakość naszego życia (o intencjach będę jeszcze pisać).

Motywacja to wewnętrzne pragnienie, to wartości, jakimi się kierujemy, droga do odkrywania siebie oraz kreowania własnego życia. Motywacja uwalnia i wzmacnia się wtedy, kiedy świadomie kreujemy swoje życie i dbamy o siebie z pasją. Poziom Twojej motywacji jest nieodłączny z poziomem Twojej świadomości. Im bardziej pracujesz nad swoją świadomością tym większą masz motywację. Kolejną rzeczą, która wpływa na motywację jest Twoje ,,dlaczego”. Im więcej pracujesz nad swoim wewnętrznym ,,dlaczego”, a Twój cel jest dla Ciebie ważny, tym większa i bardziej stabilna staje się Twoja motywacja (w kolejnych artykułach będę to dokładnie omawiać).

Są ludzie, którzy uważają, że motywacja nie istnieje. Albo coś robisz, albo nie. O tyle jest to prawdziwe stwierdzenie, że chęć do działania pojawia się wraz z jego podjęciem oraz ciągłą realizacją.

Dlatego w pewnym stopniu motywację można zaprojektować, wypracować, a dbając o nią utrzymać. Motywacja przychodząca wraz z działaniem pojawia się, kiedy robisz to, co sobie zaplanowałaś. Im dłużej działasz, tym dana czynność staje się Twoim nawykiem i zaczyna przynosić efekty, napędza do dalszego działania, dając radość z życia. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy zadbasz równolegle o inne czynniki, których nie można pominąć, jak np. sen, regeneracja, nawodnienie, odżywianie itp. Omawiam ten temat dokładniej w swoim e-booku oraz poruszę go na konferencji. 

Temat motywacji jest ściśle związany z poziomem stresu w Twoim życiu. Najbardziej skuteczną techniką jego obniżania jest praca z oddechem.

Istnieją dwa rodzaje motywacji. Motywacja zewnętrzna oraz motywacja wewnętrzna.

Motywacja zewnętrzna to np. nagroda, awans, pochwała, ale również nagana czy kara (należy mieć świadomość, że na dłuższą metę kary nas demotywują). Motywacja zewnętrzna to coś, co pochodzi z zewnątrz, od ludzi i środowiska.

Motywacja wewnętrzna natomiast pochodzi z naszego wnętrza, a jej celem nie jest osiągnięcie zewnętrznych nagród. Wewnętrznej motywacji towarzyszy radość z samej drogi do celu i wizja sukcesu. Motywację wewnętrzną wspiera rozwój osobisty, dbałość o siebie i swój świat wewnętrzny. Nasze talenty, predyspozycje, pragnienia, wartości i potrzeby są również naszymi wewnętrznymi motywatorami. Dlatego praca nad nimi jest w życiu kwestią pierwszorzędną. I to właśnie od motywacji wewnętrznej zależą nasze wyniki. Opieranie działań na motywacji zewnętrznej jest nietrwałe.

Motywacja wewnętrzna jest kluczowa.

Zacznę od wewnętrznych motywatorów.

 Myśląc o motywatorach wewnętrznych, staraj się zrozumieć, co napędza Cię do działania, co sprawia, że niektóre działania podejmujesz z ochotą i prawdziwą radością. Motywator wewnętrzny to źródło chęci. Robimy coś, co sprawia nam przyjemność, a sama realizacja tego działania nakręca nas jeszcze bardziej.

Jeżeli na podstawie wewnętrznej motywacji (czyli zgodnie ze swoimi talentami) wybierasz swoją pracę, zawód, swoje miejsce, przyjaźnie — to czujesz, że się spełniasz i realizujesz, czujesz, że żyjesz zgodnie z samym sobą. Aby tak było, konieczne jest zaspokojenie wewnętrznych potrzeb, czyli tych wyższego rzędu. Z kolei bez zaspokojenia potrzeb niższego rzędu, nie zaspokoisz tych wyższych, ale o tym w innych artykułach. Pragnienia i potrzeby są naturalnymi, wewnętrznymi motywatorami. 

Motywacją mogą być również problemy. Wyznaczają nam kierunek zmian, dlatego w tym kontekście są dobre. Kiedy zmienimy do nich podejście (z chęci walki na akceptację oraz poszukiwanie rozwiązań), dużo w naszym życiu zmieni się na lepsze samo. 

Motywacja może stać się Twoim sposobem życia.

Największą motywacją wewnętrzną jest kiedy żyjemy z poziomu energetycznego, połączeni ze swoim wyższym Ja, ze swoją duszą uwalniając i pozwalając na przepływ energii i wysokich wibracji poprzez nasze ciało oraz życie.

Artykuł dostępny również na stronie Myover40 oraz REPs Polska

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top